מאת: ארנון שוורצמן

בשיטת המחקר הכמותי ובבחינות במקצוע הסטטיסטיקה באקדמיה אין מקום לאלתורים. ייעוץ סטטיסטי, ליווי מקצועי בכתיבת העבודות ובהכנה לבחינות הוא כלי יעיל להצלחה

בעוד שבמחקר איכותני, מתבצעת התבוננות בהתנהגות האנושית במטרה להבין אותה, וניתוח הממצאים לא מתבצע באמצעות נתונים מספריים ובניתוחים סטטיסטיים, המחקר הכמותני כולל לרוב בחינה של השערת המחקר באמצעות שאלון כמותי, ובבחינת משתנים מרובים על מנת להוכיח את הטענה אותה חוקרים.
אם קראתם את השורות הנ"ל והיה לכם קשה להבין איך עושים מחקר כמותני, אתם לא לבד. יש לא מעט סטודנטים אשר כל תחום המחקר הכמותי ומבחנים סטטיסטיים מלחיצים אותם ומבלבלים אותם לחלוטין, כולל כאלה שבטוחים שהמילים בתחום לקוחות מהשפה הסינית.

אם המרצה מסביר בהרצאה מה זה ספירמן ולא ברור לך למה אתה חולם על פירסון בלילה, המבחנים סטטיסטיים מבלבלים אותך ונתקעת במהלך כתיבת פרק שיטה או פרק ממצאים של מחקר כמותני בסמינריון או בתזה, יש בשורה מעודדת- ניתן לפנות לייעוץ סטטיסטי.

קשר מובהק וחיובי: ככל שפונים מוקדם יותר לייעוץ כך התהליך קל יותר

השלב הראשון בניתוח הממצאים הוא כמובן ביצוע הניתוחים הסטטיסטיים:

כאשר ניגשים לנתונים הגולמיים קודם כל, צריך להזין ולסדר את הקובץ בתוך תוכנת ה-SPSS, אשר בסופו של דבר נקבל את ניתוח פלטים הסטטיסטיים שמופקים על פי ה- SPSS. שגיאה בהקלדת הנתונים בתוכנה יכולה להרוס הכל ואין מקום לאלתורים בתחום הזה. לאחר מכן, הוצאת סטטיסטיקה תיאורית, היפוך שאלות וכמובן בדיקת מהימנויות למשתנים השונים, ניתוח גורמים ובסופו של דבר בדיקת השערת המחקר באמצעות מגוון ניתוחים סטטיסטיים.

השלב השני הוא כתיבת פרק השיטה והממצאים:

כתיבת פרק השיטה תכלול פירוט של כלי המחקר, פירוט המהימנויות והליך בניית האינדקסים. לאחר שהצגנו את הנתונים הללו, נכתוב את פרק הממצאים ובו נציג את הסטטיסטיקה התיאורית וממצאים מרכזיים שעונים על השערות המחקר באמצעות גרפים וטבלאות בהתאם למבחנים הסטטיסטיים המתאימים.

בכתיבת עבודה אקדמית בשיטת מחקר כמותני, כדאי לפנות לייעוץ סטטיסטי כבר בשלב בו אתם שואלים את עצמכם איך כותבים השערת מחקר ואפילו עוד טרם יצירת השאלון המתאים והפצתו. הייעוץ יכול לכלול עזרה בכתיבת פרק השיטה וגם כאשר תגיעו לשלב ניתוח התוצאות, היועץ יוכל לעזור לכם להבין באמצעות הכלים המקובלים איך מבצעים את המבחן הסטטיסטי המתאים. כך, באמצעות ניתוח נכון של הפלטים הסטטיסטיים, תוכלו לראות האם אוששתם או דחיתם את השערת המחקר אותה בחנתם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *