מאת: ארנון שוורצמן

מעוניינים לבחור את המורה הטוב והמתאים ביותר? הנה שלושה עקרונות בעזרתם תוכלו להיות בטוחים שעשיתם את הבחירה הנכונה לילדכם

החלטתם להיעזר במורה פרטי עבור ילדכם, להשקיע כסף בתשלום עבור השיעורים הפרטיים ולדרוש מהילד להשקיע זמן בכל שיעור פרטי? אתם בוודאי רוצים להיות בטוחים שההשקעה הזו לא תהיה לחינם.

אז איך לבחור מורה פרטי? כדי לעשות החלטה מושכלת ולבחור נכון מבין לא מעט מורים פרטיים בצפון, ישנם שלושה עקרונות עליהם מומלץ לשים את הדגש: עדיף מוקדם ממאוחר, זיהוי הצרכים של התלמיד ומציאת המורה המתאים ביותר.

1. עדיף מוקדם ממאוחר

נשאלת השאלה באיזה שלב לפנות למורה פרטי. חשוב לקחת בחשבון שלימוד הוא תהליך שלוקח זמן. לימוד ממוקד וחד פעמי לא יעשה את אותה העבודה כמו תהליך ארוך וממושך יותר.

מומלץ לבחור במורה, שיוכל לתת מענה למגוון רחב של תחומים במהלך שיעור פרטי, גם מקצועות בהם הילד כבר נתקל בקשיים בעבר, אך גם במקצועות בהם הוא עשוי להתקשות בעתיד. אז אם אמרתם לעצמכם: "ניתן לילד להתחיל את השנה, נראה במה הוא מתקשה", או "נביא לו מורה פרטי לקראת המבחנים", כדאי שתחשבו שוב.

תחילת תהליך למידה כשהשנה כבר בעיצומה, גורמת לכך שהילד שלכם ילמד רק לקראת המבחנים ולא לאורך השנה בבית הספר וסומך רק על המורים הפרטיים כ"גלגל הצלה". בשיטה זו, במידה והילד ייכשל באחד המקצועות, הוא עלול לפתח תחושה של חוסר ביטחון ולראות את נושאי הלימוד כדבר מאיים ומרתיע. ממצב כזה אתם רוצים להימנע. לכן מומלץ להתחיל בחיפוש המורה הפרטי המתאים, כבר בסוף חופשת הקיץ ובתחילת שנת הלימודים והקדימו תרופה למכה.

2. זיהוי הצרכים של התלמיד

אחרי ההתעסקות במועד הפניה למורה, השלב הבא הוא להתמקד בזיהוי כלל הצרכים של תלמיד. בהקשר זה חשוב להבין מה הצרכים המרכזיים שלו שבעקבותיהם אתם נוטים לפנות למורים פרטיים.

נשאף למצוא מורים פרטיים כבר בתחילת שנת הלימודים, שיכולים לתת מענה לכלל הצרכים של הילד, הנוכחיים או העתידיים לאורך שנת הלימודים. התאמה לצרכי הילד, כבר בפתיחת השנה, בהתאם לעקרון הראשון, תגרום לו לתחושה של מסוגלות והבנה עמוקה יותר של נושאי הלימוד בכיתה ותוביל לתהליכי למידה טובים יותר לאורך שנת הלימודים.

3. מציאת המורה המתאים ביותר

אחרי שציינו באיזה שלב לקחת מורה פרטי והבאנו בחשבון את צרכי התלמיד, ניגש לבחירת המורה. כשבוחרים מורה חשוב לשים דגש על שני נושאים מרכזיים: מקצועיות ויכולות לימוד.

הדגש הראשון הוא על בחינת המקצועיות ורמת הידע של המורה במקצוע הלימוד דוגמת אנגלית, מתמטיקה. דגש לא פחות חשוב הוא על היכולת שלו להעביר את החומר בסיטואציה של "אחד על אחד" עם התלמיד. לא כל מי שעוסק בנוסחאות מתמטיות במקום העבודה שלו יוכל להעביר שיעורים פרטיים במתמטיקה, ולא כל דובר אנגלית יוכל ללמד את ילדכם את כללי השפה, הדקדוק וכדומה.

עוד נקודה שמומלץ להתמקד בה היא הגישה של המורה והתאמתה לגישה של התלמיד. לכל מורה גישה משלו, התאמה בין גישת המורה לגישת התלמיד היא הכרחית. במסגרת של כיתה בבית ספר, בלתי אפשרי להגיע להתאמה אישית כזו אבל בשיעור פרטי כן. מורה עם גישה שלא גורמת לילד להיות אטום ולהירתע, תשיג את המטרה שהיא שיתוף פעולה מיטיבי בין הצדדים.

בחירה על פי העקרונות הללו, תגרום לכם להיות בטוחים שקיבלתם החלטה בצורה נבונה ותעניק לילד שלכם תחושת ביטחון עם המורה הפרטי שמצאתם עבורו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *