מאת: ארנון שוורצמן

הישגי התלמיד במקצועות האנגלית והמתמטיקה ישפיעו במידה רבה על מסלול חייו הבוגרים. השקעה בלימודים ברמת 4-5 יחידות בתקופת בית הספר, יכולה לחסוך לתלמיד והוריו זמן יקר, כספים רבים בניסיונות להשלים את הפער בעתיד, ואפילו לפתוח דלתות בתחומי לימוד שונים באקדמיה.

בשנים האחרונות קיימת התמקדות בשני מקצועות מרכזיים בבית הספר: מתמטיקה ואנגלית. אפשר לומר שאלו נחשבים לשני מקצועות העתיד, שההישגים בהם בתעודת הבגרות, ישפיעו במידה רבה על מסלול החיים של כל תלמיד בהמשך הדרך – בשירות הצבאי, בלימודים האקדמאים ובעולם העבודה.

בצבא – מספר יחידות הלימוד במקצועות האנגלית והמתמטיקה הוא תנאי בסיסי לקבלה ליחידות טכנולוגיות. בוגרי אותן יחידות יוכלו להשתלב לאחר השירות במקצועות ההייטק שהשכר בהם הוא כידוע מהגבוהים במשק.

בלימודים האקדמאים – יחידות הלימוד והציונים באנגלית ומתמטיקה מהווים גם הם את רף הכניסה ללימודים במרבית התארים. במקצוע האנגלית, מרבית מוסדות הלימוד האקדמיים דורשים ציון עובר ברמה של 4 יח"ל לפחות, כתנאי מקדים לקבלה ללימודים, ובנוסף זו יכולה להיות דרך טובה לשיפור ממוצע הבגרות משום שהיבחנות באנגלית בהיקף של 4 ו-5 יח"ל מעניקה לנבחנים בונוס תלוי משמעותי שמשתנה ממוס למוסד. באשר למקצוע המתמטיקה, הרחבת לימודי המתמטיקה ל-4 או 5 יח"ל יכולה להיות דרך טובה לשיפור ממוצע הבגרות ולעמידה בתנאי הקבלה האקדמיים זאת משום שגם במקצוע זה קיימים בונוסים במוסדות הלימוד. כמו כן, חשוב לדעת שישנם מקצועות אקדמיים, שהקבלה אליהם מותנית ברמה של לפחות 4 יח"ל מתמטיקה. מקצועות כמו כלכלה, מנהל עסקים, הנדסה, מקצועות מדעיים כדוגמת פיזיקה, כימיה ועוד, דורשים 4-5 יחידות מתמטיקה ואנגלית בציונים גבוהים כתנאי קבלה. בנוסף לכך, ישנם תחומי לימוד מדעיים שדורשים הרחבת מקצוע נוסף כמו פיזיקה או כימיה ברמת 5 יח"ל, שיהווה תחליף למכינת כניסה. כך שבמידה והתלמיד יודע מהם תחומי הלימוד שאליהם רוצה להמשיך בעתיד, הרחבת מקצועות בזמן התיכון יכולה להוות שיקול משמעותי שיוכל לקצר את זמן ההכנה לקראת התואר האקדמי ולחיסכון משמעותי בזמן ובכסף שבו יצטרך התלמיד להשלים את לימודיו לאחר הצבא.

בעולם העבודה המודרני – הדרישה היא לשליטה ברמה גבוהה בשפה האנגלית כתנאי קבלה בסיסי לכל משרה ראויה. מי שמעוניין להשתלב במקצועות ההייטק, ההנדסה, הביולוגיה ולמקצועות נוספים, לא יוכל לעשות זאת ללא  ידע בשפה האנגלית, ברמת הדיבור, הכתיבה והקריאה.

במשרד החינוך כבר הגיעו למסקנה המתבקשת שחשוב לשים דגש על שני המקצועות הללו. שם זיהו שחלה ירידה במספר התלמידים והתלמידות שניגשת לבחינות הבגרות בחמש יחידות מתמטיקה ואנגלית. מהבדיקות שערך משרד החינוך, התקבלה המסקנה שהסיבה העיקרית לאחוז התלמידים הנמוך הינה שאין מספיק מורים שהוכשרו ללמד חמש יחידות במתמטיקה ואנגלית ברמה הדרושה.

לכן, הפנו במשרד תקציבים ומשאבים להכשרה מתאימה של מורים איכותיים על מנת להגדיל משמעותית את אחוז התלמידים שיעברו את בחינות הבגרות לחמש יחידות אנגלית ומתמטיקה.

מספר היחידות וציון הבגרות במקצועות האנגלית והמתמטיקה ישפיעו על מסלול ההתפתות של התלמיד בתחנות הבאות בחייו כאדם בוגר, והם המפתחות לבניית עתיד של עצמאות כלכלית. השקעה במקצועות אלו  צפויה להשתלם לתלמיד ולהוריו בעתיד ולחסוך סכומי כסף רבים, לפתח את הילד והכי חשוב ציונים טובים יוכלו לאפשר לו לבחור את תחום הלימוד שלו בעתיד בקלות רבה יותר.